Dorośli i dzieci segregujmy śmieci [PORADNIK]

Temat odpadów i recyklingu jest dla nas niezwykle ważny, zwłaszcza, że wszyscy otaczani jesteśmy rzeczami, które nadają się do ponownego użycia.

Pamiętajmy więc, że segregując śmieci w domu mamy realny wpływ na to, że dostaną one drugie życie, a nasza planeta będzie mniej zaśmiecona. Segregowania śmieci można się bardzo szybko nauczyć i sprawić, że wrzucanie poszczególnych rzeczy do przeznaczonych na nie specjalnych worków szybko wejdzie nam w nawyk. Niby wszystko wydaje się takie proste, jednak czasem zastanawiamy się, gdzie poszczególne śmieci wyrzucić… Praktyka czyni mistrza, a tymczasem kilka przykładów i wskazówek.

Co mam zrobić z kartonem po mleku, czyli o śmieciach trudnych.

Karton po mleku (soku, przecierze pomidorowym) – metale i tworzywa sztuczne (żółty worek). Takie opakowania wykonane są z kilku różnych surowców i choć są przetwarzalne, proces ten jest bardzo trudny.

Ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne – odpady zmieszane (czarny kubeł). Zużyte ręczniki to po prostu brudny papier, a ten, jak już wiemy nie nadaje się do przetworzenia.

Zbita szklanka, kubek bez ucha (lub fragmenty zbitej szyby) – odpady zmieszane (czarny kubeł). W pierwszym odruchu większość z nas wybrałaby szkło, jednak ze względu na ręczne sortowanie odpadów wszelkie stłuczki wrzucamy do zmieszanych.

Ogryzione kostki mięsne – niby resztka jedzenia, ale jednak powinna wylądować w odpadach zmieszanych (czarny kubeł) . Nie nadają się na kompost.

Pudełko po pizzy – jeśli jest zatłuszczone, a najczęściej jest – odpady zmieszane. Jeśli Wasza pizzeria podkłada pod pizzę nieprzepuszczalny papier, lub folię – folia do zmieszanych, pudełko do papieru.

Warto zapamiętać, że poprawna segregacja pozwoli nam utrzymać obowiązującą stawkę za odbiór odpadów komunalnych, co było dla nas priorytetem… Walczmy wspólnie z „dzikimi wysypiskami” śmieci i pamiętajmy, że za likwidację takich wysypisk płacimy wszyscy, gdyż gmina w ramach prac porządkowych wydatkuje pieniądze na ten cel z naszych podatków.