Już zboże zebrane? Czas na dożynki!

Dożynki gminy Prószków - Przysiecz 2022

Kiedyś zawód rolnika był przekazywany z ojca na syna. Obecnie jest to raczej kwestia świadomego wyboru, czego skutkiem jest coraz mniejsza liczba gospodarstw.

Współczesne gospodarstwa w dużej mierze różnią się od utrwalonego stereotypu zacofanej, słabo rozwiniętej wsi, a ich funkcjonowanie coraz bardziej przypomina prowadzenie firmy i jest w pełni zautomatyzowane.

Dożynki, czyli największe w roku święto rolników jest od lat ukoronowaniem ich całorocznej pracy. W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym – od największego symbolu tego święta: wieńca dożynkowego. Święto Plonów to przede wszystkim radość, wdzięczność i właśnie w takim charakterze odbywają się coroczne dożynki w naszej gminie. W tym roku dziękowaliśmy za udane żniwa w sołectwie Przysiecz.

306804791 617769659824634 8021754924744227178 n

Dożynki rozpoczęły się od swojej najbardziej efektownej części czyli korowodu dożynkowego. Po korowodzie odbyła się uroczysta Msza Święta, gdzie obecnie byli proboszczowie parafii z terenu gminy Prószków. Starostami dożynek zostali pani Anna Lipińska oraz Marek Ledwig, którzy przewodniczyli ceremonii dożynkowej i wręczyli na ręce gospodarza bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele naszej partnerskiej wsi Wyhoda w Ukrainie.

Wszystkim rolnikom, ogrodnikom i żyjącym z pracy na roli Ponbócku darze. Dej pełne stodoły, bogate komory i dobytku pełne łobory.

W końcu przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie zaprezentowali się nasi lokalni artyści: Gminna Orkiestra Dęta Prószków, Ligockie Wrzosy, Kapela Bez Nut, Scorpion DT, a także Karolina Trela oraz Dominika i Janusz Żyłka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zajęli się organizacją tegorocznych dożynek, wszystkim mieszkańcom oraz gościom. Do zobaczenia za rok!

GALERIA ZDJĘĆ: