Dzień św. Floriana w Złotnikach

W ostatni piątek (3.05.2019 r.) Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach świętowała dzień św. Floriana - patrona strażaków.

Św. Florian był męczennikiem chrześcijańskim, który służył w armii cesarza rzymskiego - Dioklecjana. W 304 roku wstawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi i z tego powodu został skazany na karę śmierci. Obok funkcji wojsowych przypisywano mu również dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy św. Florian ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Obecnie jest patronem zawodów, które wiążą się z ogniem: strażaków, kominiarzy, hutników, a nawet piekarzy.

Strażacy z jednostek OSP to cisi bohaterowie naszej gminy - to oni dbają o bezpieczeństwo bez względu na porę dnia czy nocy. Są zawsze tam, gdzie ich potrzebujemy. Ratują zdrowie, życie i dobytek. Nie tylko gaszą pożary, niejednokrotnie to oni pierwsi udzielają pomocy podczas wypadków. Nie pozostają obojętni również na lokalne wydarzenia, najczęściej to właśnie oni zabezpieczają wszelakie imprezy i wydarzenia.

W ostatni piątek swoje święto uczcili strażacy z OSP Złotniki. Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu w towarzystwie Orkiestry Dętej Prószków do kościoła pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Chrząszczycach, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji strażaków, którą odprawił ks. proboszcz Krystian Ziaja. 

Strażacy z jednostek OSP pełnią bardzo ważną rolę w naszym lokalnym społeczeństwie. Dziękuję Wam druhowie za bezinteresowne niesienie pomocy innym, za ratowanie ludzkiego życia i mienia, a także za pomoc w organizacji wielu wydarzeń w naszej gminie - mówi Burmistrz Prószkowa, Pan Krzysztof Cebula.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed remizą w Złotnikach, gdzie strażacy postawili "Maibaum" - drzewko majowe. Zwyczaj stawiania drzewka majowego wywodzi się z Bawarii. Podczas tego aktu niezbędne są silne, męskie ręce, ponieważ stawianie drzewka odbywa się bez udziału maszyn, za pomocą grubych, długich drągów. W Niemczech stawianiu drzewka majowego towarzyszy festyn majowy, w tym przypadku również tak było. Na boisku w Złotnikach zorganizowano wielką "Biesiadę majową", podczas której nie zabrakło bogatego programu artystycznego. Na scenie zaprezentowała się m.in. nasza Gminna Orkiestra Dęta, grupa muzyczna z Karpkowic, zespół taneczny Scorpion, a także kabaret "Ohne Chanse".

Drodzy Strażacy, niemal każdego dnia walczycie o ludzkie życie i zdrowie, często narażając własne bezpieczeństwo. Jesteśmy Wam za to ogromnie wdzięczni. Dziękujemy!