Chaupka przed Blychym w Przysieczy

Izba regionalna „Chaupka przed Blychym” powstała w 2011 roku. Nazwa tego miejsca bardzo często wzbudza zaskoczenie. Jak przyznaje opiekująca się tym miejscem Pani Trauta Gambka - właśnie o to chodziło, aby przyjść i zapytać, a przy okazji dowiedzieć się czegoś interesującego na temat Przysieczy i jej historii.

Nazwa izby związana jest z historią wsi. Blychować to znaczy wybielać płótno. Do naszych czasów przetrwało na Blychu gospodarstwo, gdzie od końca XVIII wieku wybielano len, przędzę i nici dla całej prawobrzeżnej części Śląska Opolskiego.

Izba regionalna w Przysieczy znajduje się w dawnym budynku straży pożarnej. Zebrane tam przedmioty przenoszą w przeszłość i przypominają jak kiedyś żyli ludzie. Wiele z nich pochodzi z rodzinnego domu Pani Trauty. Także inni mieszkańcy mają swój udział w tworzeniu tego miejsca, którzy przekazali w depozyt swoje rodzinne pamiątki. Wszystkie eksponaty zostały skrupulatnie skatalogowane. Można tam podziwiać przedmioty codziennego użytku, sprzęt rolniczy, wyposażenie domów czy kolekcję ubrań (m. in. pięknej bielizny).

„Chaupka przed Blychym” to nie tylko izba regionalna. Również tam odbywają się zajęcia dla dzieci. Podstawą warsztatów prowadzonych przez panią Trudę jest pokazanie najmłodszym mieszkańcom Przysieczy, że pochodzą z wyjątkowej miejscowości. Na bazie eksponatów znajdujących się w izbie regionalnej odbywają się warsztaty, przybliżające dzieciom historię, tradycję czy zwyczaje miejsca, z którego pochodzą. Dowiadują się, że kiedyś ich wieś miała kiedyś ogromny potencjał. Znajdowało się tu kilka sklepów, karczm, wybielania płótna czy dwa tartaki. Funkcjonował wiatrak, a Przysiecz wydawała nawet swoje pieniądze. Młodzież i dzieci uczestniczą, m. in. w grze nazywanej poszukiwanie skarbów. Organizowano także lokalne warsztaty kulinarne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

W tym roku zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy na grę terenową „Ukryty skarb”, która odbędzie się w niedzielę 14 lipca, o godzinie 15:00.