Nadeszła pora na… Klub Seniora!

Z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim od 1.10.2019 r. w budynku Starej Poczty w Źlinicach funkcjonuje Klub Seniora adresowany przede wszystkim do osób starszych, samotnych i nieaktywnych zawodowo z obszaru województwa opolskiego.

Obecnie skupia on około trzydziestu pań z parafii Boguszyce, mieszkających głównie w Źlinicach, ale także w Boguszycach i Chrzowicach, a jego działalność opiera się przede wszystkim na różnorodnej ofercie kulturalno-artystycznej, do której należą zajęcia językowe, historyczne, teatralne i muzyczne. Panie, mimo wciąż licznych zajęć i obowiązków domowych, bardzo chętnie przychodzą codziennie do klubu na wyżej wymienione zajęcia, ale ich największą potrzebą jest właśnie sama możliwość wyjścia z domu, spotkania się z rówieśnikami i podzielenia z nimi troskami i radościami dnia powszedniego. Dzięki bogatemu życiowemu doświadczeniu są to osoby bardzo mądre życiowo, silne duchem, zaradne i wciąż tryskające energią i humorem, a ich trafne wypowiedzi w dyskusjach potrafią czasem zaskoczyć… Nad gotowanie, pieczenie i szydełkowanie, z którymi to czynnościami zazwyczaj kojarzone są zajęcia dla seniorów, nasze panie zdecydowanie przedkładają dyskusje na tematy społeczne, wykłady z historii, czytanie tekstów literackich – poetyckich i prozatorskich, interpretację Biblii, naukę języków, gry pamięciowe i wspólne śpiewanie.

Raz w miesiącu planują też wyjazdy do kina, teatru lub filharmonii w Opolu na wybrane filmy, spektakle i koncerty. Ostatnio animatorka klubu zaproponowała dzień zwierzeń z przeżyć wojennych, po czym spisała usłyszane opowieści i – bez ubarwień oraz komentarzy – wysłała gotową pracę pt. ”Wojenne opowieści z Boguszyc i okolic” na konkurs literacki „Ze Śląskiem na Ty” zorganizowany już 26. raz w domu kultury w Łubnianach, gdzie zdobyła ona wyróżnienie i zainteresowanie jednej z jurorek oraz redaktorki Radia Opole, która zapowiedziała się u nas z wizytą na klubowej wigilii, na której planujemy między innymi inscenizację śląskich jasełek oraz wspólne śpiewanie kolęd w języku polskim i niemieckim. Swymi przeżyciami z dzieciństwa związanymi z wojną podzieliły się w wzmiankowanej pracy następujące panie: Gertruda Dobis z Boguszyc, Dorothea Stotko z Boguszyc, Gertruda Olsok ze Źlinic, Agnes Kasperek ze Źlinic, Aniela Wójcik ze Źlinic i Róża Datko ze Źlinic. W grudniu pragniemy razem wiele przeżyć, jak chociażby dzień poezji religijnej związanej z czasem adwentu, wieczór kolęd świątecznych oraz wielki koncert „W tonacji Śląska” w opolskiej filharmonii, będący podsumowaniem uroczystej gali w Łubnianach, na który wybieramy się całą grupą. Wiosną, wraz z nadejściem ciepłych dni i zakupem odpowiedniego sprzętu, planujemy wznowić znowu zajęcia sportowe, dotąd prowadzone na siłowni obok budynku klubu - na początku jego istnienia.

Zapraszamy wszystkich seniorów – zarówno panie, jak i panów – do współtworzenia naszego klubu. Zapewniamy każdemu miłe przyjęcie, ciekawe zajęcia i dobrą zabawę.